# ER9.5/2.5/5-3C92-S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ER9.5/2.5/5-3C92-S
- **Manufacturer:** Ferroxcube
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/er9-5-2-5-5-3c92-s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/er9-5-2-5-5-3c92-s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** ER
- **Effective Area (Ae) mm²:** 8.47
- **Effective Length (le) mm:** 14.2
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 120
- **Effective Permeability (µe):** 1000
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Ungapped
- **Height:** 0.096" (2.45mm)
- **Length:** 0.374" (9.50mm)
- **Material:** 3C92
- **Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:** 7.6
- **Supplier Device Package:** ER 9.5 x 2.5 x 5
- **Tolerance:** ±25%
- **Width:** 0.197" (5.00mm)