# ER48/21/21-3C94-G500
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ER48/21/21-3C94-G500
- **Manufacturer:** Ferroxcube
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/er48-21-21-3c94-g500
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/er48-21-21-3c94-g500#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** ER
- **Finish:** Uncoated
- **Height:** 0.835" (21.20mm)
- **Length:** 1.890" (48.00mm)
- **Material:** 3C94
- **Supplier Device Package:** ER 48 x 21 x 21
- **Width:** 0.827" (21.00mm)