# ER42/22/15-3C94-G1000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ER42/22/15-3C94-G1000
- **Manufacturer:** Ferroxcube
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/er42-22-15-3c94-g1000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/er42-22-15-3c94-g1000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** ER
- **Finish:** Uncoated
- **Height:** 0.858" (21.80mm)
- **Length:** 1.654" (42.00mm)
- **Material:** 3C94
- **Supplier Device Package:** ER 42 x 22 x 15
- **Width:** 0.591" (15.00mm)