# ER35W/21/11-3C94-G500
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ER35W/21/11-3C94-G500
- **Manufacturer:** Ferroxcube
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/er35w-21-11-3c94-g500
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/er35w-21-11-3c94-g500#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** ER
- **Finish:** Uncoated
- **Height:** 0.823" (20.90mm)
- **Length:** 1.378" (35.00mm)
- **Material:** 3C94
- **Supplier Device Package:** ER 35 x 21 x 11
- **Width:** 0.453" (11.50mm)