# ER23/3.6/13-3C92-A250-S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ER23/3.6/13-3C92-A250-S
- **Manufacturer:** Ferroxcube
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/er23-3-6-13-3c92-a250-s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/er23-3-6-13-3c92-a250-s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** ER
- **Effective Area (Ae) mm²:** 50.2
- **Effective Length (le) mm:** 26.6
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 1340
- **Effective Permeability (µe):** 105
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Gapped
- **Height:** 0.142" (3.60mm)
- **Length:** 0.913" (23.20mm)
- **Material:** 3C92
- **Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:** 50
- **Supplier Device Package:** ER 23 x 3.6 x 13
- **Tolerance:** ±3%
- **Width:** 0.492" (12.50mm)