# ER17505J-S A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ER17505J-S A
- **Manufacturer:** Jauch Quartz GmbH
- **Category:** Battery Products
- **Subcategory:** Batteries Non-Rechargeable (Primary)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/er17505j-s-a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/er17505j-s-a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Battery Cell Size:** A
- **Battery Chemistry:** Lithium Thionyl Chloride
- **Capacity:** 3.6Ah
- **Size:** 0.69" Dia x 2.01" H (17.5mm x 51.0mm)
- **Termination Style:** Button Top (Extending)
- **Voltage:** 3.6 V