# ER1641-181KS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ER1641-181KS
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/er1641-181ks
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/er1641-181ks#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 1.3 A
- **DC Resistance (DCR):** 47mOhm Max
- **Frequency:** 250MHz
- **Inductance:** 180 nH
- **Material:** Phenolic
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Q @ Freq:** 50 @ 25MHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
- **Tolerance:** ±10%