Part Number: ER1641-181KM Manufacturer: API Delevan Inc. Category: Inductors, Coils, Chokes Subcategory: Fixed Inductors Product URL: https://distyparts.com/product/er1641-181km RFQ URL: https://distyparts.com/product/er1641-181km#rfq Summary: ER1641-181KM is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by API Delevan Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: ER1641-181KM is a fixed inductors from API Delevan Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current Rating (Amps): 1.3 A DC Resistance (DCR): 47mOhm Max Frequency: 250MHz Inductance: 180 nH Material: Phenolic Mounting Type: Through Hole Operating Temperature: -55°C ~ 105°C Q @ Freq: 50 @ 25MHz Shielding: Shielded Size: 0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm) Tolerance: ±10% Type: Molded Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/api-delevan-inc Category Page: https://distyparts.com/category/inductors-coils-chokes/fixed-inductors Canonical URL: https://distyparts.com/product/er1641-181km