# ER1641-151KR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ER1641-151KR
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/er1641-151kr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/er1641-151kr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 1.47 A
- **DC Resistance (DCR):** 37mOhm Max
- **Frequency:** 250MHz
- **Inductance:** 150 nH
- **Material:** Phenolic
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Q @ Freq:** 50 @ 25MHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
- **Tolerance:** ±10%