# ER1025-20KM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ER1025-20KM
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/er1025-20km
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/er1025-20km#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 385 mA
- **DC Resistance (DCR):** 1Ohm Max
- **Frequency:** 230MHz
- **Inductance:** 1 µH
- **Material:** Phenolic
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Q @ Freq:** 25 @ 25MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)
- **Tolerance:** ±10%