# ER1025-04KM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ER1025-04KM
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/er1025-04km
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/er1025-04km#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 1.025 A
- **DC Resistance (DCR):** 140mOhm Max
- **Frequency:** 510MHz
- **Inductance:** 220 nH
- **Material:** Phenolic
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 33 @ 25MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)
- **Tolerance:** ±10%