# EQW040A0S1R041-SZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EQW040A0S1R041-SZ
- **Manufacturer:** ABB Power Electronics
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/eqw040a0s1r041-sz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/eqw040a0s1r041-sz#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/16/27/12162772-555-1100-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Control Features:** Enable, Active Low
- **Current:** 40A
- **Efficiency:** 83.2%
- **Features:** Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power (Watts):** 40 W
- **Size:** 2.28" L x 0.90" W x 0.34" H (57.9mm x 22.8mm x 8.5mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 36V