# EQ25/LP-3C95
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EQ25/LP-3C95
- **Manufacturer:** Ferroxcube
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/eq25-lp-3c95
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/eq25-lp-3c95#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/08/84/11088464-1779-1090-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** EQ
- **Finish:** Uncoated
- **Height:** 0.220" (5.60mm)
- **Length:** 0.984" (25.00mm)
- **Material:** 3C95
- **Supplier Device Package:** EQ 25 x LP
- **Width:** 0.709" (18.00mm)