# EQ20/R-3F46
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EQ20/R-3F46
- **Manufacturer:** Ferroxcube
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/eq20-r-3f46
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/eq20-r-3f46#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** EQ
- **Finish:** Uncoated
- **Height:** 0.551" (14.00mm)
- **Length:** 0.787" (20.00mm)
- **Material:** 3F46
- **Supplier Device Package:** EQ 20
- **Width:** 0.248" (6.30mm)