# EPM6121V-15R-067SR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EPM6121V-15R-067SR
- **Manufacturer:** Eaton - Electronics Division
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/epm6121v-15r-067sr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/epm6121v-15r-067sr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 67mA
- **Efficiency:** 81%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 95°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 1 W
- **Size:** 0.46" L x 0.24" W x 0.40" H (11.7mm x 6.0mm x 10.2mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 10.8V