# EPM25752V-24R-2R5S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EPM25752V-24R-2R5S
- **Manufacturer:** Eaton - Electronics Division
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/epm25752v-24r-2r5s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/epm25752v-24r-2r5s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 2.5A
- **Efficiency:** 92%
- **Features:** Adjustable Output, Remote On/Off
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 60 W
- **Size:** 2.00" L x 1.00" W x 0.41" H (50.8mm x 25.4mm x 10.5mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 18V