# EPC2012C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EPC2012C
- **Manufacturer:** EPC
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/epc2012c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/epc2012c#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/91/7-/10/917-1084-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/91/7-/10/917-1084-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5A (Ta)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 200 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 5V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 1.3 nC @ 5 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 140 pF @ 100 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C (TJ)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 100mOhm @ 3A, 5V
- **Supplier Device Package:** Die
- **Technology:** GaNFET (Gallium Nitride)
- **Vgs (Max):** +6V, -4V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 2.5V @ 1mA