# EP3WS22RJ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EP3WS22RJ
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ep3ws22rj
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ep3ws22rj#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/A1/29/43/A129432TB-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 3W
- **Resistance:** 22 Ω
- **Size:** 0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±300ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%