# EMTB83A3D-32.768K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EMTB83A3D-32.768K
- **Manufacturer:** Ecliptek
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/emtb83a3d-32-768k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/emtb83a3d-32-768k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** MEMS
- **Current:** 2µA
- **Frequency:** 32.768 kHz
- **Frequency Stability:** ±5ppm
- **Height:** 0.024" (0.60mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C
- **Output:** LVCMOS
- **Size:** 0.061" L x 0.033" W (1.54mm x 0.84mm)
- **Type:** TCXO
- **Voltage:** 3.3V