# EMS43GHE-33.333M TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EMS43GHE-33.333M TR
- **Manufacturer:** Ecliptek
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ems43ghe-33-333m-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ems43ghe-33-333m-tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** MEMS
- **Current:** 40mA
- **Frequency:** 33.333 MHz
- **Frequency Stability:** ±100ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** LVCMOS
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Spread Spectrum Bandwidth:** -1.00%, Down Spread
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 3.3V