# EMS43DHA-12.000M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EMS43DHA-12.000M
- **Manufacturer:** Ecliptek
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ems43dha-12-000m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ems43dha-12-000m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** MEMS
- **Current:** 30mA
- **Frequency:** 12 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Output:** LVCMOS
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Spread Spectrum Bandwidth:** ±0.25%, Center Spread
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 3.3V