# EMRB61B-32.768K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EMRB61B-32.768K
- **Manufacturer:** Ecliptek
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/emrb61b-32-768k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/emrb61b-32-768k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** MEMS
- **Current:** 1.9µA
- **Frequency:** 32.768 kHz
- **Frequency Stability:** ±75ppm
- **Height:** 0.024" (0.60mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 70°C
- **Output:** LVCMOS
- **Size:** 0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 1.8V