# EMRA51H2H-38.400M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EMRA51H2H-38.400M
- **Manufacturer:** Ecliptek
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/emra51h2h-38-400m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/emra51h2h-38-400m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** MEMS
- **Current:** 5mA
- **Frequency:** 38.4 MHz
- **Frequency Stability:** ±20ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.033" (0.85mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Output:** LVCMOS
- **Size:** 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 1.8V