# EMRA46K2J-48.000M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EMRA46K2J-48.000M
- **Manufacturer:** Ecliptek
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/emra46k2j-48-000m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/emra46k2j-48-000m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** MEMS
- **Current:** 6mA
- **Frequency:** 48 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Function:** Standby (Power Down)
- **Height:** 0.033" (0.85mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** LVCMOS
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 2.25V ~ 3.63V