# EMIF08-1502M16
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EMIF08-1502M16
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** EMIRFI Filters (LC, RC Networks)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/emif08-1502m16
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/emif08-1502m16#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/7-/77/497-7743-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/7-/12/497-12163-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Data Lines for Mobile Devices
- **Attenuation Value:** 30dB @ 900MHz ~ 1.8GHz
- **Center:** 300MHz (Cutoff)
- **Current:** 10 mA
- **ESD Protection:** Yes
- **Filter Order:** 2nd
- **Height:** 0.024" (0.60mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Channels:** 8
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Resistance:** 170
- **Size:** 0.130" L x 0.059" W (3.30mm x 1.50mm)
- **Technology:** RC (Pi)
- **Type:** Low Pass
- **Values:** R = 170Ω, C = 14pF (Total)