# EMI471T-RC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EMI471T-RC
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** EMIRFI Filters (LC, RC Networks)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/emi471t-rc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/emi471t-rc#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/M9/93/4T/M9934TB-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/M9/93/4T/M9934TB-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Attenuation Value:** 25dB @ 120MHz ~ 300MHz
- **Current:** 5 A
- **ESD Protection:** No
- **Filter Order:** 3rd
- **Height:** 0.315" (8.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Resistance:** 0.05
- **Size:** 0.354" L x 0.126" W (9.00mm x 3.20mm)
- **Technology:** LC (T-Type)
- **Type:** Low Pass
- **Values:** R = 0.05Ω, C = 470pF
- **Voltage:** 50V