# EMI1206R-2000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EMI1206R-2000
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/emi1206r-2000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/emi1206r-2000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 200mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 500mOhm
- **Height (Max):** 0.051" (1.30mm)
- **Impedance @ Frequency:** 2 kΩ @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)