# EMI0603R-1000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EMI0603R-1000
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/emi0603r-1000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/emi0603r-1000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 100mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 600mOhm
- **Height (Max):** 0.037" (0.95mm)
- **Impedance @ Frequency:** 1 kΩ @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)