# EMC2-33RKI
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EMC2-33RKI
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/emc2-33rki
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/emc2-33rki#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Features:** Flame Proof, Fusible, Pulse Withstanding, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 2W
- **Resistance:** 33 Ω
- **Size:** 0.157" Dia x 0.394" L (4.00mm x 10.00mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±10%