# EMB10FHAT2R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EMB10FHAT2R
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays, Pre-Biased
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/emb10fhat2r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/emb10fhat2r#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/RS/B1/2J/RSB12JS2T2RDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 100mA
- **DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:** 80 @ 10mA, 5V
- **Frequency:** 250MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Power:** 150mW
- **Resistor:** 47kΩ
- **Supplier Device Package:** EMT6
- **Transistor Type:** 2 PNP - Pre-Biased (Dual)
- **Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:** 300mV @ 250µA, 5mA
- **Voltage:** 50V