# EM5054-12#
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EM5054-12#
- **Manufacturer:** Pomona Electronics
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/em5054-12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/em5054-12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** Triax Plug
- **1st Contact Gender:** Male
- **2nd Connector:** Triax Plug
- **2nd Contact Gender:** Male
- **Cable Type:** Belden 9222
- **Color:** Yellow
- **Length:** 12.00" (304.80mm)
- **Overall Impedance:** 50 Ω