# EM4964-SS-1560#
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EM4964-SS-1560#
- **Manufacturer:** Pomona Electronics
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/em4964-ss-1560
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/em4964-ss-1560#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** BNC Plug
- **1st Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **1st Contact Gender:** Male
- **2nd Connector:** BNC Plug
- **2nd Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **2nd Contact Gender:** Male
- **Cable Type:** 4.95mm OD Coaxial Cable
- **Color:** Black
- **Features:** Shielded
- **Frequency:** 10 GHz
- **Length:** 1560.0" (39.6m) 130.0'
- **Operating Temperature:** 50°C
- **Overall Impedance:** 50 Ω