# EM2256-X-36#
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EM2256-X-36#
- **Manufacturer:** Pomona Electronics
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/em2256-x-36
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/em2256-x-36#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** N-Type Plug
- **1st Contact Gender:** Male
- **2nd Connector:** N-Type Plug
- **2nd Contact Gender:** Male
- **Cable Impedance:** 50 Ω
- **Cable Type:** RG-142B
- **Color:** Brown
- **Features:** Shielded
- **Length:** 36.00" (914.40mm)
- **Operating Temperature:** 200°C
- **Overall Impedance:** 50 Ω