# EM-MX5162-MP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EM-MX5162-MP
- **Manufacturer:** Nearson Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/em-mx5162-mp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/em-mx5162-mp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Straight
- **Frequency (Center:** 168MHz
- **Frequency Group:** VHF (f < 300MHz)
- **Frequency Range:** 162MHz ~ 174MHz
- **Gain:** 2dBi
- **Mounting Type:** Base Mount
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 100 W