# EM-MBD41002
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EM-MBD41002
- **Manufacturer:** Nearson Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/em-mbd41002
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/em-mbd41002#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/50/57/14505778-730-1046-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Straight
- **Frequency (Center:** 140MHz, 625MHz
- **Frequency Group:** VHF (f < 300MHz), UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Frequency Range:** 100MHz ~ 180MHz, 380MHz ~ 870MHz
- **Height (Max):** 1.102" (28.00mm)
- **Mounting Type:** Base Mount
- **Number of Bands:** 2
- **Power:** 150 W