# ELL-6RH6R2M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ELL-6RH6R2M
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ell-6rh6r2m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ell-6rh6r2m#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/PC/D1/37/PCD1379DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/PC/D1/35/PCD1352DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 1.4 A
- **DC Resistance (DCR):** 62mOhm
- **Height:** 0.110" (2.80mm)
- **Inductance:** 6.2 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.252" L x 0.236" W (6.40mm x 6.00mm)
- **Tolerance:** ±20%