# ELL-6PG680M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ELL-6PG680M
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ell-6pg680m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ell-6pg680m#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/PC/D2/26/PCD2261DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/PC/D2/26/PCD2261DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 420mA
- **Current Rating (Amps):** 500 mA
- **DC Resistance (DCR):** 700mOhm
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Inductance:** 68 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
- **Tolerance:** ±20%