# ELL-5PR1R5N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ELL-5PR1R5N
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ell-5pr1r5n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ell-5pr1r5n#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/PC/D2/37/PCD2373DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/PC/D2/37/PCD2373DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 4A
- **Current Rating (Amps):** 2.85 A
- **DC Resistance (DCR):** 25mOhm
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Inductance:** 1.5 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
- **Tolerance:** ±30%