# ELL-4LG1R0NA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ELL-4LG1R0NA
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ell-4lg1r0na
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ell-4lg1r0na#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/PC/D2/20/PCD2203DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/PC/D2/21/PCD2213DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2.2A
- **Current Rating (Amps):** 1.9 A
- **DC Resistance (DCR):** 43mOhm
- **Height:** 0.071" (1.80mm)
- **Inductance:** 1 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
- **Tolerance:** ±30%