# ELK-EV150FF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ELK-EV150FF
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** EMIRFI Filters (LC, RC Networks)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/elk-ev150ff
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/elk-ev150ff#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/P9/87/0D/P9870DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/P9/87/0D/P9870DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Data Lines for Mobile Devices
- **Attenuation Value:** 15dB @ 700MHz ~ 1.5GHz
- **Center:** 250MHz (Cutoff)
- **Current:** 2 A
- **ESD Protection:** Yes
- **Filter Order:** 3rd
- **Height:** 0.087" (2.20mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 85°C
- **Size:** 0.126" L x 0.071" W (3.20mm x 1.80mm)
- **Technology:** LC (T-Type)
- **Type:** Low Pass
- **Values:** C = 15pF
- **Voltage:** 27V