# ELK-E220FA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ELK-E220FA
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/elk-e220fa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/elk-e220fa#rfq
- **Center:** 200MHz (Cutoff)
- **Current:** 2 A
- **ESD Protection:** No
- **Filter Order:** 3rd
- **Height:** 0.087" (2.20mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.126" L x 0.071" W (3.20mm x 1.80mm)
- **Technology:** LC (T-Type)
- **Type:** Low Pass
- **Values:** C = 22pF
- **Voltage:** 50V