# ELJ-RF1N2DF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ELJ-RF1N2DF
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/elj-rf1n2df
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/elj-rf1n2df#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/PC/D1/92/PCD1923DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/PC/D1/92/PCD1923DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 400 mA
- **DC Resistance (DCR):** 60mOhm Max
- **Frequency:** 6GHz
- **Height:** 0.022" (0.55mm)
- **Inductance:** 1.2 nH
- **Material:** Non-Magnetic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 85°C
- **Q @ Freq:** 8 @ 100MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- **Supplier Device Package:** 0402 (1005 Metric)
- **Tolerance:** Â±0.3nH