# ELJ-RE82NGF3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ELJ-RE82NGF3
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/elj-re82ngf3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/elj-re82ngf3#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/PC/D1/92/PCD1923DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/PC/D1/97/PCD1977DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 250 mA
- **DC Resistance (DCR):** 1.5Ohm Max
- **Frequency:** 1.5GHz
- **Height:** 0.031" (0.80mm)
- **Inductance:** 82 nH
- **Material:** Non-Magnetic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Q @ Freq:** 12 @ 100MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Supplier Device Package:** 0603 (1608 Metric)
- **Tolerance:** Â±2%