# ELJ-QF3N9DF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ELJ-QF3N9DF
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/elj-qf3n9df
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/elj-qf3n9df#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/PC/D1/84/PCD1849DKR-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 360 mA
- **DC Resistance (DCR):** 150mOhm Max
- **Frequency:** 5.2GHz
- **Height:** 0.022" (0.55mm)
- **Inductance:** 3.9 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Q @ Freq:** 10 @ 100MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- **Supplier Device Package:** 0402 (1005 Metric)
- **Tolerance:** Â±0.3nH