# ELJ-PE18NKF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ELJ-PE18NKF
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/elj-pe18nkf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/elj-pe18nkf#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/PC/D1/95/PCD1953DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/PC/D1/97/PCD1977DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 800 mA
- **DC Resistance (DCR):** 120mOhm Max
- **Frequency:** 2GHz
- **Height:** 0.031" (0.80mm)
- **Inductance:** 18 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Q @ Freq:** 9 @ 100MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Supplier Device Package:** 0603 (1608 Metric)
- **Tolerance:** Â±10%