# ELJ-ND12NJF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ELJ-ND12NJF
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/elj-nd12njf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/elj-nd12njf#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/PC/D1/92/PCD1923DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/PC/D1/17/PCD1175DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 535 mA
- **DC Resistance (DCR):** 240mOhm Max
- **Frequency:** 3.3GHz
- **Height:** 0.057" (1.45mm)
- **Inductance:** 12 nH
- **Material:** Non-Magnetic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 85°C
- **Q @ Freq:** 10 @ 100MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Supplier Device Package:** 0805 (2012 Metric)
- **Tolerance:** Â±5%