# ELJ-NC82NJF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ELJ-NC82NJF
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/elj-nc82njf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/elj-nc82njf#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/PC/D1/92/PCD1923DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/PC/D1/20/PCD1203DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 185 mA
- **DC Resistance (DCR):** 730mOhm Max
- **Frequency:** 520MHz
- **Height:** 0.071" (1.80mm)
- **Inductance:** 82 nH
- **Material:** Non-Magnetic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 85°C
- **Q @ Freq:** 15 @ 100MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Supplier Device Package:** 1008 (2520 Metric)
- **Tolerance:** Â±5%