# ELJ-NA47NMF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ELJ-NA47NMF
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/elj-na47nmf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/elj-na47nmf#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/PC/D1/92/PCD1923DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/PC/D1/11/PCD1117DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 450 mA
- **DC Resistance (DCR):** 200mOhm Max
- **Frequency:** 680MHz
- **Height:** 0.094" (2.40mm)
- **Inductance:** 47 nH
- **Material:** Non-Magnetic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Q @ Freq:** 10 @ 100MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Tolerance:** Â±20%