# ELGC-BS-KF-60-300-12P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ELGC-BS-KF-60-300-12P
- **Manufacturer:** Festo Corporation
- **Category:** Motors, Actuators, Solenoids and Drivers
- **Subcategory:** Electric ActuatorsCylinders
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/elgc-bs-kf-60-300-12p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/elgc-bs-kf-60-300-12p#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Acceleration:** 15.00 m/s²
- **Accuracy:** ±10µm
- **Construction:** Ball Screw
- **Ingress Protection:** IP40
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 50°C
- **Speed:** 31.50 in/s (800.0 mm/s)
- **Stroke Length:** 11.811" (300.00mm)