Part Number: ELGC-BS-KF-45-100-10P Manufacturer: Festo Corporation Category: Motors, Actuators, Solenoids and Drivers Subcategory: Electric ActuatorsCylinders Product URL: https://distyparts.com/product/elgc-bs-kf-45-100-10p RFQ URL: https://distyparts.com/product/elgc-bs-kf-45-100-10p#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/12/78/11127837-2171-ELGC-BS-KF-45-200-10P-ND.jpg Summary: ELGC-BS-KF-45-100-10P is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Festo Corporation and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: ELGC-BS-KF-45-100-10P is a electric actuatorscylinders from Festo Corporation. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Acceleration: 15.00 m/s² Accuracy: ±15µm Construction: Ball Screw Ingress Protection: IP40 Operating Temperature: 0°C ~ 50°C Speed: 23.62 in/s (600.0 mm/s) Stroke Length: 3.937" (100.00mm) Type: Linear Axis (Without Motor) Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/festo-corporation Category Page: https://distyparts.com/category/motors-actuators-solenoids-and-drivers/electric-actuatorscylinders Canonical URL: https://distyparts.com/product/elgc-bs-kf-45-100-10p